Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie materiały opatrunkowe

Jakie materiały opatrunkowe są niezbędne w domowym wyposażeniu?

Data publikacji 14 grudnia, 2024


Materiały opatrunkowe są masowo kupowane i niemal równie często użytkowane. Znajdują zastosowanie w szpitalach i klinikach, w przychodniach lekarskich i w specjalistycznych gabinetach, w hospicjach i domach opieki, ale także w domach prywatnych, szkołach, zakładach pracy – po prostu wszędzie, ponieważ wszędzie narażeni jesteśmy na ryzyko doznania niewielkiego skaleczenia czy urazu. To dlatego środki opatrunkowe powinny stanowić główny składnik wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Które z nich warto mieć w domu? W jakich sytuacjach okazują się przydatne?

Plastry o różnych rozmiarach i właściwościach

Zestawienie materiałów opatrunkowych, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wyposażeniu domowej apteczki, zdecydowanie otwierają plastry. Obecnie produkowane są one w najróżniejszych wariantach. Poszczególne modele różnią się materiałem wykonania, szerokością (w przypadku opatrunków do cięcia) lub rozmiarem (w przypadku gotowych już plastrów), właściwościami (np. plastry wodoodporne), a nawet wzorami – nie tylko dzieci lubią optymistyczne, kolorowe plasterki.

To właśnie za pomocą plastrów jesteśmy w stanie poradzić sobie z większością podstawowych urazów i skaleczeń, dla których charakterystyczne jest niewielkie lub umiarkowane krwawienie czy wysięk. Warto dorzucić do apteczki również nożyczki, dzięki którym z łatwością przytniemy taki plaster. Doskonałą jakością odznaczają się medyczne produkty Wittex, wśród których znajdziemy zawsze ostre nożyczki. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ skaleczeniu najczęściej towarzyszy ból, stres i pośpiech. W takich warunkach znalezienie domowych nożyczek nie zawsze jest łatwe. Dodatkowo nożyczki przeznaczone do cięcia papieru czy nici nie zawsze są dostatecznie ostre, a stępione krawędzie będą szarpać i niszczyć plastry.

Gaziki jałowe i niejałowe

Niektóre skaleczenia powstają w miejscach, w których przylepienie plastra jest utrudnione. Ranki na dłoniach będą narażone na wodę za każdym razem, gdy pójdziemy umyć ręce. Plaster pod pachą czy w pachwinie może się nie trzymać ze względu na pot. Tam, gdzie występuje spore owłosienie, klej z plastra okaże się niewystarczający. To właśnie z uwagi na nietypowe urazy, poza plastrami warto mieć w domu również gaziki.

W większości przypadków wystarczą gaziki niejałowe, z powodzeniem zastępujące plaster. W przypadku opatrywania okolic wrażliwych na działanie patogenów (np. ran pooperacyjnych), zalecane jest stosowanie gazików jałowych. Aby utrzymać taki opatrunek na miejscu, musimy jeszcze posiadać w apteczce bandaż.

Bandaże i artykuły stabilizujące

Obecnie bandaże również dostępne są w kilku wariantach. Poza klasycznymi bandażami nieelastycznymi, świetnie nadającymi się do wiązania, możemy również wybrać bandaż elastyczny, który o wiele lepiej sprawdzi się w miejscu ruchomym (np. na przegubie czy na kolanie). Bardzo pomocne są również bandaże kohezyjne, które nie wymagają ani wiązania ani zaczepiania specjalnego haczyka, ale przyklejają się same do siebie. Można je stosować również na owłosione części ciała – przy odwijaniu nie ciągną za włosy i nie powodują bólu.

Dodatkowo warto znaleźć w apteczce miejsce na chustę trójkątną, bardzo przydatną przy urazach ruchu. W domu co prawda można zastąpić ją apaszką czy szalikiem, ale po co narażać ubrania na zniszczenie?

Opatrunki specjalistyczne

Nie zaszkodzi mieć pod ręką co najmniej kilku opatrunków specjalistycznych. Oczywiście nie przewidzimy wszystkich urazów i nie przygotujemy się na każdą ewentualność, dlatego warto kierować się statystykami i kupić opatrunki przydatne przy najbardziej typowych urazach i skaleczeniach, wymagających specjalistycznego postępowania.

Do domowej apteczki włóż opatrunki hydrożelowe lub hydrokoloidowe, idealne do łagodzenia skutków oparzeń oraz odmrożeń. W razie urazu oka dobrze mieć pod ręką dedykowany, okrągły i bardzo chłonny opatrunek.

Założenie opatrunku to wstęp do procesu leczenia. Przy większości domowych urazów wystarczy jeden czy dwa dni z plastrem, aby rana zagoiła się na tyle, że można już zdjąć opatrunek. Również w przypadku nieco poważniejszych skaleczeń to właśnie prawidłowa dezynfekcja i rzetelne zmienianie opatrunków przyspieszają proces zdrowienia. Ogromną zaletą środków opatrunkowych jest również to, że większość z nich może leżeć w apteczce przez dłuższy czas, nie tracąc swojej przydatności. Warto zatem porządnie zaopatrzyć w środki opatrunkowe zarówno apteczkę w domu, jak i w samochodzie, w szkole, w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu, gdzie może się ona okazać potrzebna.

Artykuł sponsorowany

Redakcja tgstacja.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, sportu i podróży, którzy pragną dzielić się swoją wiedzą i inspiracjami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?