W grudniu szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny zimnozielone. Są to rośliny, u których występuje całoroczny przyrost liścia, czyli np. borówka, bluszcz, jemioła lub ostrokrzew. Zagrożeniem dla nich może być mokry i bardzo ciężki śnieg, który łamie gałęzie i deformuje korony. Dlatego warto związać takie rośliny sznurkiem. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to trzeba pamiętać o regularnym zrzucaniu śniegu z gałęzi.
Podobnie jest z naszymi trawnikami. Przy odśnieżaniu nie należy kłaść dużych brył oraz mas w jednym miejscu. Trawa nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości wody, więc zaczyna gnić.
Systematycznie należy także sprawdzać stan roślin cebulowatych i bulwiastych, które nie zimują. Jeśli zobaczymy pierwsze objawy choroby u takich roślin, należy je od razu usunąć.
To tylko kilka przykładów, jak można, a nawet trzeba dbać o rośliny podczas zimy. Jednak warto zadbać również o narzędzia ogrodowe. Trzeba je oczyścić, a niektóre naprawić lub posmarować. Łopaty, grabie lub sekatory warto oczyścić z resztek roślin, w których mogą tworzyć się bakterie lub grzyby. Narzędzia elektryczne również wymagają konserwacji, należy to jednak robić zgodnie z instrukcją.
Śniegu co prawda na razie nie ma, jednak zima trwa i zawsze może go spaść trochę więcej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy to najwyższy czas, żeby powiesić karmnik, w którym będą się żywić ptaki, kiedy same nie będą umiały znaleźć sobie pożywienia.