TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
4 tygodnie temu, 2019-06-19

Ze Szwecji do Świerklańca

  Weronika Herzog

Na co dzień mieszkają w Szwecji, jednak nie można powiedzieć, że są rodowitymi Szwedami. Grupa 12 osób, które mieszkają za granicą, właśnie przebywa w Świerklańcu.

Ksiądz Grzegorz Jański wyjechał do Szwecji 15 lat temu. Obecnie jest proboszczem parafii świętego Klemensa w Helsingborgu, który liczy ponad 4000 wiernych. Z danych wynika, że w całym kraju katolików jest niewielu, bo około 2% populacji, dlatego polski ksiądz wyjechał, aby pracować jako duszpasterz ze Szwedami.

Szwecja była i nadal jest bardzo popularnym państwem, do którego wyjeżdżają osoby poszukujące pracy i to nie tylko z Polski. Dowodem na to jest przebywająca właśnie w Świerklańcu grupa młodzieży. 

 

- Wśród nich tak naprawdę nie ma Szweda z czystej krwi. Część z nich jest Polakami, którzy od lat mieszkają za granicą. Poza tym są także dzieci mieszanych małżeństw np. jeden rodzic jest z Syrii lub Iranu. To jest cały świat. W jednej parafii może być nawet od 40 do 50 narodowości – mówi ksiądz Grzegorz Jański.

 

Około połowa tej grupy to Polacy. Wśród nich jest Klaudia, która z rodziną wyjechała z okolic Kielc do Szwecji 8 lat temu. Minimum raz w roku wracają do swoich rodzinnych stron. Obecnie studiuje molekularną biologię. Jest praktykującą katoliczką. Zawdzięcza to swojej mamie, ponieważ po przyjeździe do Szwecji, to ona "zmuszała" ją do chodzenia do kościoła. Do dziś Klaudia jest jej za to wdzięczna, choć jako katolicka rodzina, nie mają na co dzień w tym kraju zbyt łatwo.

 

- Szwecja nazywa się krajem bardzo tolerancyjnym, szczególnie jeśli chodzi o islam. Jednak katolicy są prześladowani. Wiara w Boga, od którego oni sami kiedyś odeszli, już nie jest dobra. Codziennie musimy zmagać się z tzw. hejtem – mówi Klaudia.


12-osobowa grupa przyleciała do Świerkląńca w ubiegły piątek. Zwiedzili już Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Katowice, Częstochowę, Kraków lub Oświęcim. W czwartek wezmą udział w procesji Bożego Ciała oraz parafialnym pikniku.


- W kościele w Szwecji prawie wcale nie ma procesji Bożego Ciała. Chciałem, żeby tutaj w Polsce zobaczyli nie tylko kościoły, ale także to, jak wyglądają tutaj praktyki religijne – dodaje ksiądz Grzegorz.


Grupa z zagranicy jest gościem parafii pw. Chrystusa Króla w Świerklańcu. Proboszcz parafii oraz ksiądz mieszkający obecnie w Szwecji, już od wielu lat są przyjaciółmi.


- Znamy się od początku studiów w seminarium w Nysie, czyli jakieś 27 lat. Zrodził się pomysł, aby ksiądz Grzegorz przyjechał ze swoją młodzieżą tutaj do nas. Kilka rodzin z parafii zgodziło się przyjąć młodzież do siebie. Ich pobyt pomogła zorganizować nasza młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Myślę, że pomimo różnic kulturowych łączy nas Bóg i to jest właśnie najpiękniejsze – mówi proboszcz ksiądz Rafał Szot.


Młodzież wróci do Szwecji w najbliższy piątek. Obie parafię planują w przyszłości kontynuować znajomość. W planach jest wyjazd świerklanieckiej młodzieży do Helsingborgu w sierpniu przyszłego roku.

4 tygodnie temu, 2019-06-19

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ


REKLAMA

2019-07-17
Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego stają się coraz bogatsi

W powiecie tarnogórskim mieszka aż 135 milionerów. Są to dane z roku 2018, z których wynika, że w ciągu 12 miesięcy przybyło ich...

2019-07-17
Jedna z altan została podpalona

W nocy z 9 na 10 lipca przy ulicy Kasztanowej w Tarnowskich Górach paliły się altany. Przyczyną pożaru było podpalenie jednej z nich.

2019-07-17
Pieniądze na park w Nakle Śląskim

W tarnogórskim starostwie podpisano z Zakładem Pielęgnacji i Leczenia Drzew Parkowych i Pomnikowych z Ustronia na rewitalizację parku w Nakle Ś...

2019-07-16
Rekrutacja do szkół średnich - zakwalifikowano 2135 uczniów

Wczoraj, 15 lipca do szkół średnich podległych powiatowi tarnogórskiemu zakwalifikowano 2135 uczniów. Rekrutacja dla absolwe...

2019-07-16
Tarnogórzanki wystąpują na Mistrzostwach Europy

Selekcjoner reprezentacji Polski hokeja na trawie K-21 Alicja Koperska powołała osiemnaście zawodniczek na Mistrzostwa Europy grupy B, które od...

2019-07-16
Książka, którą napisało życie

"Bądź moim marzeniem" to tytuł książki, która została wydana na początku czerwca. Jej autorką jest Tarnogórzanka Monika Michalik. Jak sama podkreśla,...

2019-07-15
Remont na trasie wąskotorówki

Wąskotorówka kursuje pomiędzy Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim w każdy weekend. Trasa wymaga jednak ciągłych remontów. Na stacji Bytom Ka...

2019-07-15
Barbórka w środku lata 2019

Po raz drugi w Tarnowskich Górach odbyła się Barbórka w środku lata. Najważniejszym punktem były związane z 235. rocznicą odkrycia złóż srebronośnych...

2019-07-14
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Radzionkowa przeszukuje zawalony budynek

W Siemianowicach Śląskich przy ulicy Sobieskiego zawalił się budynek. Służby przeszukują gruzowisko.  

2019-07-14
Autobus wymusił pierwszeństwo

W okolicach ulicy Wyszyńskiego i Obwodnicy doszło do kolizji. Autobus zderzył się z samochodem osobowym.  

2019-07-13
Wypadek w Tarnowskich Górach - zginęła motorowerzystka

Do tragicznego wypadku doszło w dziś (13.07 br.) nad ranem. Jedna osoba zginęła na miejscu.

2019-07-12
W Radzionkowie powstanie spalarnia śmieci??

W Radzionkowie pojawiła się informacja, że na terenie miasta ma powstać spalarnia śmieci. Urząd wydał komunikat w tej sprawie.