TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
10 miesięcy temu, 2021-07-06

ZADBAJ O DOBYTEK PRZED WAKACYJNYM WYJAZDEM

  KPP w Tarnowskich Górach
Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Zróbmy wszystko, aby był on spokojny i bezpieczny. Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne. Im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się upewnić czy pokonanie tych zabezpieczeń i narażanie się na złapanie będzie dla niego opłacalne.

Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. bezpieczne postawy. To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowanie mieszkania, do którego mają zamiar się włamać.

PAMIĘTAJ !

 • Zawsze zamykaj za sobą drzwi bloku mieszkalnego. Dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony na przykład piwnic.
 • Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
 • Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której godzinie wrócisz. Znajomi mogą nie przyjść, a złodziej wie, ile ma czasu na włamanie.
 • Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio-stwarza pozory, że mieszkanie „żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
 • Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
 • Poproś przyjaciół, aby przychodzili do Twojego mieszkania i otwierali okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
 • Niech wpadają wieczorami i zapalają światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
 • Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.
 • Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień zamek. Może wcale ich nie zgubiłeś, tylko zostały, Ci skradzione?
 • Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
 • Nie chwal się, że kupiłeś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałeś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
 • Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów.
 • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe, nie dziel się jednak tym „odkryciem" ze swoimi sąsiadami.
 • Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom Policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj.
 • Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej, zapytaj, kogo szukają.

10 miesięcy temu, 2021-07-06
REKLAMA

REKLAMA

2021-09-20
KIEROWCO, ZWOLNIJ! UWAŻAJ NA DZIKIE ZWIERZĘTA NA DRODZE!

Coraz częściej policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące potrąceń zwierząt na drogach. Takie zdarzenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla os&oac...

2021-09-17
POSZUKIWANIA ZAGINIONEJ 15-LATKI

Policjanci z Tarnowskich Gór prowadzą poszukiwania opiekuńcze za zaginioną 15-letnią Moniką Bawaj. Dziewczyna wyszła z domu 31 sierpnia 2021 ro...

2021-09-16
Gwarki 2021 sobota

2021-09-16
Gwarki 2021 Niedziela

2021-09-15
40 HISTORYCZNYCH POSTACI W GWARKOWSKIM OBCHODZIE

2021-09-15
Gwarki 2021 - piątek

2021-08-30
Propozycja pomocy dla Kurnej Chaty

Burmistrz Arkadiusz Czech wraz z Zastępcą Burmistrza – Piotrem Skrabaczewskim spotkali się z najemcą lokalu gastronomicznego „Kurna Chata&...

2021-08-04
Uruchomienie linii metropolitalnej M102

7 sierpnia 2021 r. uruchomiona zostanie kolejna linia metropolitalna M102 oraz wprowadzone zostaną zmiany w obecnej siat...

2021-07-17
V TCK-owe Kino Objazdowe

Już wkrótce rusza piąta edycja TCK-owego Kina Objazdowego. Od 30 lipca do 28 sierpnia Tarnogórskie Centrum Kultury odwiedzi jedenaście d...

2021-07-17
Śniadanie na polanie w Tarnowskich Górach

Co dwa tygodnie w tarnogórskim Parku Miejskim odbywa się Śniadanie na polanie. W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, czy też zumba dla każdego.

2021-07-13
"Demokracja autentyczna czy totalitarna?" - pokłosiem XIX Sympozjum Tarnogórskiego

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne, z pewnym poślizgiem ukazała się książka "Demokracja autentyczna czy totalitarna?", będąca pokłosi...

2021-07-12
POTRĄCONA ROWERZYSTKA

Policjanci przeprowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy 3-go Maja w Świerklańcu. W zdarzeniu poszkodowana...