Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się w sumie 14 polskich obiektów m.in. Kopalnia Soli w Wieliczce lub Puszcza Białowieska. Tarnogórskie podziemia mają sznasę stać się pierwszym na Śląsku obiektem wpisanym na listę. Spotkanie sejmowej komisji w Tarnowskich Górach ma dotyczyć przyszłej współpracy dotyczącej promocji turystyki poprzemysłowej w kraju i za granicą oraz o prognozach rozwoju tej dziedziny w kontekście pierwszego na Górnym Śląsku planowanego wpisu na listę UNESCO i wykorzystania tarnogórskich obiektów w promocji turystyki.
Członkowie komisji zwiedzą dwa udostępnione turystycznie obiekty zgłoszone na listę UNESCO: Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Zabytkową Kopalnię Srebra. Pamiętać jednak należy, że we wniosku o wpis znalazło się w sumie 28 atrybutów, związanych nie tylko z wydobyciem rud srebra, cynku i ołowiu ale także z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, w tym zupełnie pionierskim na świecie rozwiązaniem - wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.
41 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa odbędzie się w dniach 2-12 lipca br. w Krakowie, gdzie zapadnie decyzja dotycząca tarnogórskiego wpisu.
Plan wizyty:
25 kwietnia:
16.30 - zwiedzanie Kompleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach
18.00 - zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga
26 kwietnia:
9.00 - zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra
11.00 - posiedzenie komisji w sali tarnogórskiego Ratusza (Rynek 4): „Starania o wpis tarnogórskich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO" - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego