(Franciszek Pieczka, fot. Miller)
Istotą projektu jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju artystycznego portretu postaci zasłużonych dla kultury śląskiej, a także całej Polski, i nawet świata. Jeden z celów, jaki przyświeca tej idei, wyraża motto działania Centrum: „aby śląskie dawało do myślenia”. Chodzi tu o wyjście poza stereotyp postrzegania śląskiej kultury poprzez pryzmat „gołębi, krupnioków, skata, wodzionki, malowniczego familoka…” i zadanie poważnych pytań o korzenie, tożsamość i tradycję nszego regionu; pokazanie wybitnych artystów uprawiających różne dziedziny sztuki: malarzy i grafików, muzyków, pisarzy, architektów, aktorów, operatorów, fotografików...
Oryginalność tych fotograficznych portretów polega na tym, że ich bohaterowie pokazywani są w sposób charakteryzujący ich zawody, prywatne pasje i zainteresowania, ale nade wszystko zdjęcia Millera i Wesołowskiego podejmują próbę ukazania samej osobowości artystów. Tło postaci stanowią starannie dobrane wnętrza neogotyckiego pałacu w Nakle Śląskim (dawna własność rodu Henckel von Donnersmarck), wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. Całość tworzy przesycony duchem Śląska, czasami nie wolny od humoru, niezwykle wyrafinowany portret o wysokich walorach artystycznych. W 2016 r. z zaproszenia do zdjęć skorzystali m.in. Franciszek Pieczka, Kazimierz Kutz, Adam Sikora, Roman Kalarus, Tomasz Konior, Zbigniew Kadłubek oraz Beata Przybytek. Trzeba podkreślić, że nie ma w skali kraju podobnej galerii fotograficznej. W planach wydawniczych przypadających na rok 2017 jest wersja książkowa, zawierająca biogramy oraz zdjęcia portretowe podsumowujące wszystkie cztery edycje „Twórców...”.
(Kinga Głyk, fot. Miller)
Projekt „Twórcy Kultury Śląskiej” to także przedsięwzięcie mające na celu osobliwą, bezpośrednią konfrontację postaci i animatorów kultury z jej odbiorcami. W bieżącym roku odbędzie się to na imprezie promocyjnej kalendarza, której uczestnicy, tj. bohaterowie zdjęć (także poprzednich edycji) oraz goście wydarzenia, będą mieć znakomitą okazję do nieformalnej rozmowy i dyskusji. Na muzyczną oprawę tego wieczoru złoży się koncert jazzowy w wykonaniu wokalistki Beaty Przybytek (bohaterki TKŚ 2017) oraz pianisty Tomasza Kałwaka.
Promocja kalendarza odbędzie się 9 grudnia o godz. 18.00. Do uczestnictwa upoważnia bilet w cenie 30 zł.
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1, www.cekus.pl