Budynek gimnazjum w Świerklańcu przy ul. Źródlanej oraz budynek Urzędu Gminy przy ul. Młyńskiej nareszcie będą energooszczędne, a co ważne, przestaną również „dymić”. 7 lutego Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził stosowną uchwałą Listę projektów wybranych do dofinansowania w konkursie nr RPSL.04.03.01-IZ.01-24-045/16 dla Działania: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej/4.3.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT Subregionu Centralnego. Kwoty dofinansowań wynoszą 1 442 152,77 zł na termomodernizację gimnazjum, co stanowi 77% kosztów całkowitych oraz 381 034,19 zł na termomodernizację budynku urzędu, co stanowi niemal 66% kosztów całkowitych.
- Projekty obejmują kompleksową termomodernizację budynków gminnych – gimnazjum i urzędu. Zadanie obejmie między innymi ocieplenie stropodachu, izolację termiczną ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwi, ale także przebudowę kotłowni i wymianę centralnego ogrzewania z węglowych na gazowe – powiedziała Anna Kubica, kierownik Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Gminy Świerklaniec.
To świetna wiadomość, bo umiejscowione w centrum Świerklańca budynki, emitują do atmosfery największą ilość dwutlenku węgla. Modernizacja systemów grzewczych na ekologiczne przyczyni się do obniżenia poziomu niskiej emisji w Świerklańcu.
- Smog to poważny problem z jakim zmaga się cała Polska. Gmina Świerklaniec zaczyna walkę z tym problemem „od siebie”, dlatego w pierwszej kolejności likwidujemy przestarzałe systemy grzewcze w budynkach stanowiących własność gminy – powiedział Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.
Prace związane z termomodernizacją budynków zaczną się w drugiej połowie kwietnia, a data ich zakończenia planowana jest na koniec października 2017 roku.