Największy w Polsce festiwal zabytków techniki osiągnie pełną moc 9 czerwca w ponad 40 obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Dla Zabytkowej Kopalni Srebra, jednej z gwiazd tego szlaku, będzie to pierwsza INDUSTRIADA od otrzymania zaszczytnego tytułu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
W tym roku Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach wydobędzie na światło dzienne nieznaną szerzej rolę kobiet w tarnogórskim górnictwie.
„Chcemy, aby w świadomości naszych gości utkwiły konkretne historie i konkretne postaci kobiet. Na kartach historii zapisały się one w kilku wymiarach – jako specjalistki wywodzące się z klasy robotniczej, a także kobiety z wyższych sfer, które zapoczątkowały regionalną turystykę industrialną” – mówi Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza kopalnią.
„Zwiedzając nasze podziemia będzie można wziąć udział w niecodziennych pokazach manipulacji światłem. Oczom turystów ukażą się dwie przedstawicielki świata wielkiego przemysłu i wielkich fortun. W blasku laserów, w takt elektryzującej muzyki pokażą się w roli industrialnych turystek, które od końca XVIII w. podziwiały zdobycze techniki i przyglądały się jak funkcjonuje tutejsze górnictwo – tłumaczy Grzegorz Rudnicki koorynator INDUSTRIADY z ramienia SMZT i dodaje, że „przemierzając górnicze korytarze i komory będzie można spotkać dodatkowo kilka ciekawych postaci z epoki węgla i pary.
„Hitem może okazać się gra typu room escape, którą zlokalizowaliśmy w szybie górniczym. Będzie to najbardziej oryginalny i jak sądzimy pierwszy tego rodzaju pokój zagadek w Europie” – dodaje Grzegorz Rudnicki. W dniu INDUSTRIADY szyb Anioł zamieni się w arenę wielkiej gry. Początek to mroki kopalni i wspinaczka wąską klatką schodową 40 m w górę.
Będzie to pierwsza INDUSTRIADA od otrzymania przez kopalnię zaszczytnego tytułu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
„Tytuł ten zobowiązuje, dlatego wydobywamy ku światłu nasze najważniejsze skarby i najciekawsze historie” – podkreśla Marek Kandzia, Przewodniczący Zarządu SMZT . „Poprzez różnorodne warsztaty oraz pokazy, organizowane zarówno pod ziemią jak i na powierzchni, goście INDUSTRIADY dowiedzą się również jak wyglądało życie rodzinne kobiet zatrudnionych w kopalni, które szyby nazywano na cześć płci pięknej oraz jak działały niezwykłe maszyny, które zrewolucjonizowały tutejszy przemysł” – dodaje z kolei Stanisław Karcz, członek zarządu SMZT i koordynator ruchu turystycznego w Zabytkowej Kopalni Srebra.
Na terenie przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych powstanie specjalna strefa zabaw i doświadczeń, która nawiązywać będzie do historii tarnogórskich płuczkarek, czyli pracownic zakładów uzdatniania rudy będących częścią kopalni.
„Udowodnimy, że kobiety nie odstawały wiedzą i doświadczeniem od mężczyzn i świetnie sprawdziły się jako przemysłowe specjalistki, wdrażające się w świat techniki i zasad nauki” – tłumaczy członek zarządu SMZT Sławomir Ziemianek.
„Dzięki współpracy z czeskim muzeum dawnych maszyn w Žamberku w Tarnowskich Górach znów poczujemy siłę pary. Po naszym skansenie jeździć będzie zabytkowy walec parowy. Będzie to pierwszy tego typu pokaz w naszym mieście” – mówi wiceszef SMZT Zbigniew Pawlak. W dniu INDUSTRIADY budynek dawnek dawnej maszyny wyciągowej
W programie także gra terenowa INDUfrele z elementami zagadek logicznych, płukanie srebra, przejażdżka kolejką, warsztaty bębniarskie, plastyczne, a także teatr cieni w sali kinowej kopalni. To wydarzenie skierowane jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Składać się będzie ze spektaklu teatru cieni oraz warsztatów dla dzieci.
„Podczas spektaklu zaprosimy widzów na opowieść z pogranicza baśni, osadzoną w realiach XIX-w. „– wyjaśnia Grzegorz Rudnicki
Intensywny dzień wypełniony przemysłowymi historiami kobiet warto zakończyć z pompą, instalując się w okolicy kopalnianej restauracji. Tu będzie można nie tylko naładować baterie, ale także wrzucić coś na ruszt, wypróbować lokalne piwo „TARNOGÓRSKIE” i posłuchać energetyzujących dźwięków serwowanych przez lokalnych DJ’ów.