TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
1 rok temu, 2018-03-23

Profil hutniczy w "Tarnogórskiej Sarbonie"

  Barbara Zwalińska

W Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach popularnie nazywanym „Tarnogórską Sorboną” w dniu 21.03.2018r miały miejsce uroczyste obchody ŚWIĘTA SZKOŁY połączone z podpisaniem porozumienia o współpracy Wieloprofilowego Zespołu Szkół i Centrum Kształcenia Ustawicznego z Hutą Cynku Miasteczko Śląskie.  

Od dziewięćdziesięciu lat w budynku przy ul. Sienkiewicza 6 w Tarnowskich Górach funkcjonuje szkoła zawodowa. Przez te lata wielokrotnie zmieniała się jej nazwa, ale zawsze szkoła ta miała charakter zawodowy, a jej celem było kształcenie młodzieży poprzez łączenie teorii z praktyką, zgodnie z umieszczonym na szkolnym sztandarze hasłem: „Szkoła Wiedzy i Umiejętności”.

W części oficjalnej spotkania: oddano honory sztandarowi WZS, przypomniano historię szkoły i symbolikę elementów występujących na sztandarze oraz przedstawiono krótkie filmy dotyczące kierunków kształcenia, a także realizowanych w szkole programów i projektów.


Kulminacyjnym momentem święta było podpisanie Porozumienia o Współpracy WZS i CKU z Hutą Cynku Miasteczko Śląskie. Dokument – w obecności zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej podpisali:
- ze strony Huty Cynku Miasteczko Śląskie – Prezes Zarządu Mirosław Indyka
- ze strony WZS – dyrektor Jerzy Jankowski
- ze strony CKU – dyrektor Wojciech Łempicki


Prezes Zarządu Huty Cynku Miasteczko Śląskie – Mirosław Indyka w swoim przemówieniu podkreślił wagę kształcenia zawodowego dla rozwoju polskiej gospodarki. Zwrócił także uwagę na to, że tylko bezpośrednia współpraca między szkołą a pracodawcą pozwala na profesjonalne wykształcenie kadry pracowniczej. Zapewnił też, że wszyscy absolwenci technikum w WZS kształcący się w zawodzie technik hutnik mogą liczyć na zatrudnienie w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie. Pani starosta Krystyna Kosmala również uznała kształcenie zawodowe za priorytet polskiej edukacji.
Podczas spotkania wręczono „RÓŻE AGO” – nagrodę Szkolnego Stowarzyszenia Wyższej Użyteczności Publicznej „AGO”. W tym roku kapituła nagrody przyznała ją za szczególne zaangażowanie w życie szkolnej społeczności WZS uczennicy kl. IVTFF – Darii Dawidowicz.


Po części oficjalnej szkolna brać WZS świętowała uczestnicząc w „SORBONIADZIE” – III Przeglądzie Szkolnych Talentów. Uczniowie biorący udział w konkursie pokazali, że są nie tylko świetnymi „zawodowcami”, ale także mają liczne talenty i zainteresowania artystyczne. Uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i słodyczami. Jury przyznało: nagrodę za najlepszy występ kabaretowi „W jakim Sensie” (Michałowi Piowczykowi i Jakubowi Stefanowi) oraz wyróżnienia dla Michała Matuli i Łukasza Stracha. Nagrodę publiczności zdobył Michał Matula.
Święto WZS pokazało, że „Tarnogórska Sorbona” łączy ludzi i pokolenia. Jest to szkoła zawodowa z tradycjami, która od dziewięćdziesięciu lat kształci fachowców, tak bardzo dziś potrzebnych
i poszukiwanych na rynku pracy. Dla uczniów Wieloprofilowy Zespół Szkół to miejsce, które uczy i wychowuje, a także pozwala rozwijać pasje i zawiązywać prawdziwe przyjaźnie na całe życie.

1 rok temu, 2018-03-23

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ


REKLAMA

2019-11-20
Ulica Repecka już gotowa

To inwestycja, która połączyła Gminę Tarnowskie Góry oraz tarnogórskie Starostwo Powiatowe. Dzięki współpracy tych dw&oacu...

2019-11-19
Sukces tancerzy z tarnogórskiego Studia MK

Wielkim sukcesem zakończył się dla tancerzy tarnogórskiego Studia MK Ogólnopolski Festiwal Tańca Współczesnego w Mielcu.

2019-11-19
18-latek prowadził po amfetaminie

Dwóch nastolatków z powiatu lublinieckiego wpadło z narkotykami w Miasteczku Śląskim. Sprawcy zwrócili na siebie uwagę, brawurowo...

2019-11-19
Świąteczna paka dla psiaka i kociaka

Do 28 listopada trwa zbiórka darów dla schroniska w Miedarach, która wspierana jest przez portal 24 Zbrosławice. 

2019-11-19
Twórcy Kultury Śląskiej – Metamorfozy

Po raz siódmy w Centrum Kultury Śląskiej odbyła się odsłona kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej”. Tym razem na gości przyzwyczajonych do czarno-biały...

2019-11-18
Zwłoki mężczyzny znalezione na działce

W nocy z 16 na 17 listopada znaleziono ciało na ul.Chemików.    

2019-11-18
Taneczny sukces Zuzi Pyciarz

Kolejny taneczny sukces odniosła Zuzia Pyciarz, uczennica 3 klasy Szkoły Podstawowej im. Gwarków w Tarnowskich Górach.

2019-11-18
Zawodnicy "TKS Karate Tarnowskie Góry" bez medali, ale za to z satysfakcją

Bez medali, ale z tarczą wracają nasi zawodnicy z Mistrzostw Świata Open, które w dniach 9-10 listopada odbyły się W Tokio.

2019-11-18
12 lat tarnogórskiej fotografii

Od kilkunasty lat robią zdjęcia podczas tarnogórskich Gwarków. W piątek Dokument Projektu obchodził swoje 12 urodziny.

2019-11-18
Walczą o głosy mieszkańców regionu

Rozpoczęło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wybierać można spośród 85 projektów. Głosować należy m.in. na stronie...

2019-11-15
Radzionków: Wkrótce otwarcie obwodnicy

Zakończono już budowę kolejnego etapu obwodnicy, która łączy ul. Schwallenberga z ul. Knosały.

2019-11-15
PILNE! Zaginęła pacjentka Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich

Tarnogórscy policjanci prowadzą poszukiwania za Marzeną Stefańską. Zaginiona w dniu 21 października 2019r opuściła Górnośląski...