Porozumienie z udziałem interesariuszy nominowanego dobra, na które składa się aż 28 obiektów pogórniczych o różnej formie właścicielskiej, zostanie podpisane 7 listopada w budynku nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
Oprócz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które napisało obszerny wniosek do UNESCO, w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Województwa Śląskiego, Powiatu Tarnogórskiego, Urzędów Miast w Tarnowskich Górach i Bytomiu, delegacje z Gminy Zbrosławice, Górnośląskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Nadleśnictwo Brynek.
Wielostronne porozumienie to dopiero pierwszy krok związany z upowszechnianiem i zachowaniem dziedzictwa industrialnego dla przyszłych pokoleń. Sygnatariusze będą musieli nie tylko ściśle współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także wypracować ogóle zasady działania i współpracy określone w Planie Zarządzania dobrem na lata 2016 -2020. Konieczne będzie również powołanie Komitetu Sterującego, wyznaczenie Koordynatora miejsc światowego dziedzictwa i powołanie Grupy Roboczej.
Wpis „kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę UNESCO to nie tylko prestiż, ale także wielka odpowiedzialność. Dla organizacji eksperckiej ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków), której Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleciło zaopiniowanie polskiej kandydatury, tego typu porozumienie to jedna z gwarancji skutecznej ochrony i zarządzania. Trzeba także pamiętać, że to najbardziej skomplikowany wpis ze wszystkich dotychczasowych polskich kandydatur.
Decyzja o uznaniu tarnogórskich zabytków górniczych za dziedzictwo o uniwersalnym znaczeniu zapadnie najprawdopodobniej podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na przełomie czerwca i lipca 2017 r. w Krakowie. Byłby to pierwszy zabytek wpisany na tę prestiżową listę w województwie śląskim. (smzt)