Wizytę Japończyków zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem POT w Tokio. Japończycy bardzo chętnie odwiedzają obiekty UNESCO na całym świecie, stąd w programach znalazła się m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra, najnowsze polskie miejsce światowego dziedzictwa” – komentuje przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Nie było jednak tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem. Japończycy chcieli zobaczyć jaki potencjał drzemie w naszej kopalni, oglądali ekspozycję multimedialną, salę kinową, restaurację oraz clue całej wizyty – podziemia górnicze będące na Liście UNESCO” – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które kieruje kopalnią.
Japończycy zwiedzili naszą kopalnię w sumie dwukrotnie. W skład pierwszej delegacji weszli przedstawiciele Kaguya Reise Bureau i Tee Style Co. Ltd, dwaj najbardziej znaczący touroperatorzy, którzy organizują wycieczki do Polski na zlecenie największych agentów, a także G2 Travel Japan zajmujący się sprzedażą prestiżowych, wysokobudżetowych wycieczek, Asahi Sun Tours Inc. agent, który rozpoczyna sprzedaż oferty w Polsce i agencja turystyczna Miki Tourist. Druga wizyta studyjna odbyła się kilka dni później. W jej skład weszli przedstawiciele takich firm jak Tumlare, dużego gracz w branży, a także Max Mary i Green Bio Corp. niewielkich agentów turystycznych z Osaki i Tokio. Listę zamyka Kuoni jeden najbardziej znaczących touroperatorów, którzy organizują wycieszki do Polski.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ma nadzieję, że tarnogórskie podziemia pojawią się w najbliższym czasie w japońskich ofertach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi turyści w tego kraju mogą pojawić się w mieście Gwarków już na wiosnę.