Zaprezentowane zostaną prace 23 artystów, różnych pokoleń i różnych środowisk artystycznych. W programie: koncert duetu jazzowego Aleksandra Leśniewicz (wokal) i Wojciech Świerczyna (gitara). Wstęp wolny.
"Wystawa zrealizowana pod kierunkiem dr hab. Irmy Koziny przez studentów Podyplomowych Studiów Historii Sztuki prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Kuratorzy: Radosław Bałaziński, Ewelina Bałdyga, Sylwia Chmiel, Mirosława Dzikowska, Magdalena Kapela, Aleksandra Leśniewicz, Justyna Lisowicz, Katarzyna Małacha, Anna Michalak, Marek Panuś, Bogumiła Stanek, Teresa Staszewska, Joanna Strzyżewska, Małgorzata Swaryczewska-Krzakiewicz, Justyna Taszka, Justyna Wartacz, Grzegorz Wilk, Daria Winiarska, Paweł Zaręba, Dominika Zemczak.
Na wystawie zaprezentowano dzieła następujących artystów: Mateusz Bandrowski, Agnieszka Berezowska, Witold Berus, Barbara Budniak, Anna Dyga, Beata Ferenc, Maria Gawryluk, Iwona Golor, Maciej Gryglaszewski, Marcelina Hackiewicz, Artur Janasik, Keymo, Magdalena Krężelok, Bolesław Książek, Aleksandra Leśniewicz, Anna Osadnik, Wojciech Osuchowski, Tomasz Pałka, Lech Poeche, Ryszard Skwarczynski, Cezary Soroka, Narcyz Wojsyk, Witold Zaręba, Agnieszka Zemczak.
Forma
Grupa Niezależnych Kuratorów założona przez studentów Podyplomowych Studiów Historii Sztuki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Irmy Koziny przygotowała wystawę, którą dzięki uprzejmości Dyrekcji Centrum Kultury Śląskiej można oglądać od 16 stycznia do 26 lutego w dawnym pałacu Henckel von Donnersmarcków w Nakle Śląskim.
Człowiek
Głównym wątkiem ekspozycji jest Człowiek i różnorodność obszarów, w których się porusza. Taki zamysł wynika w głównej mierze ze zderzenia odmiennych charakterów i obszarów zawodowych słuchaczy studiów. Jedynym przyjętym kryterium w wyborze prac było ukończenie szkoły artystycznej przez ich autorów. W efekcie powstała mozaika, która pozwala szeroko spojrzeć na to co dzieje się we współczesnej sztuce Śląska i Małopolski.
Transformacja
Tak jak zmienia się Świat, tak i Człowiek podlega stałym transformacjom, które manifestują się w poglądach, emocjach, wyglądzie i zainteresowaniach. Szczególnie wyraźne stało się to w Polsce na przestrzeni ostatniego półwiecza. Dzięki obszernym cyklom wykładów, poświęconym zarówno sztuce dawnej jak i współczesnym zjawiskom artystycznym, niezależni kuratorzy mieli okazję, żeby niejednokrotnie się o tym przekonać. Chociaż rzeźba antyczna i współczesny performance z pozoru niewiele mają ze sobą wspólnego, to w każdym wypadku świadczą o wrażliwości Człowieka. A ta dla GNK ma niemałe znaczenie.
Sztuka
Na wystawie prezentowane są prace ponad 20 artystów, będących wychowankami m.in. Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pokazane zostało blisko sto obiektów, głównie z dziedziny malarstwa, grafiki i fotografii, chociaż pojawiają się także rzeźby i przykłady sztuki użytkowej. Wielość technik i stosowanych środków artystycznego wyrazu pozostaje w związku z różnorodnością środowisk artystycznych, z których wywodzą się autorzy.
Reakcja
Istotnym elementem narracyjnym było podkreślenie dyskursywnego charakteru sztuki. Pojawiają się zarówno prace artystów młodej generacji, jak i tych urodzonych w latach 60. XX wieku. Świeżo upieczeni absolwenci zestawieni zostali z twórcami zasłużonymi na gruncie sztuki polskiej. Spotęgowaniem owego kontrastu jest przyjęta, nieco z przymrużeniem oka, konwencja nazewnicza poszczególnych przestrzeni (Z czyJej perspektywy? Z czyJego punktu widzenia?). Dzięki temu możliwym stało się uwypuklenie mechanizmów reakcji, funkcjonujących we współczesnym Świecie."