- W tworzeniu klasyfikacji pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej od- daje hasło naszego rankingu („zamożność”) - pisze Wspólnota.
Na 314 powiatów w Polsce, Powiat Tarnogórski zajął 69 miejsce. Podobnie wypadły Tarnowskie Góry. Na 267 miast, które są stolicami powiatów, nasze miasto zajęło 53 miejsce.
Osobny ranking utworzono dla innych miast. Tutaj najlepiej wypadło Miasteczko Śląskie, które zajęło 55 pozycję. Na 119 miejscu sklasyfikowano Radzionków. Kalety znalazły się na 374 miejscu. W sumie było 590 miast.
W innym rankingu sklasyfikowano gminy wiejskie. Najwyżej znalazły się Ożarowice, bo na 39 miejscu. Kilka miejsc niżej Krupski Młyn, który zajął 46 miejsce. Na 226 miejscu znalazł się Świerklaniec, na 311 Zbrosławice, a na 356 Tworóg. Są to bardzo dobre wyniki, ponieważ gmin wiejskich sklasyfikowano 1555.