TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
1 miesiąc temu, 2020-05-20

Woj. śląskie wesprze zaprojektowanie nowego otoczenia wylotu sztolni z listy UNESCO

Gmina Zbrosławice zaplanowała nową infrastrukturę turystyczną przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk – części tarnogórskich podziemi z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotację na wykonanie dokumentacji prac przyznali radni woj. śląskiego. 

Uchwałę ws. udzielenia 150 tys. zł pomocy finansowej gminie Zbrosławice na realizację zadania pn. "Odtworzenie basenu roznosu Sztolni Fryderyk oraz wykonanie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej wzdłuż cieku Drama wraz z parkingiem" - przyjął na poniedziałkowej sesji jednogłośnie Sejmik Woj. Śląskiego.

W ostatnich latach przy wsparciu władz regionu rozwiązano już problem kilkudziesięciometrowego zapadliska przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk, która odprowadza wodę z tarnogórskich podziemi. Wykonano też konserwację zabytkowego portalu wylotu sztolni, nazywanego Bramą Gwarków.

Pomógł w tym unijny projekt dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego. W projekcie opiekujące się tarnogórskimi podziemiami Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej było liderem, a za aspekty techniczne odpowiadało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będące wspólną instytucją kultury miasta Zabrze i samorządu woj. śląskiego.

Zabrzańskie muzeum, mające doświadczenie m.in. w udrażnianiu XIX-wiecznej sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (obecnie to jedna z głównych atrakcji placówki), odbudowując wylot sztolni skorzystało z unijnej dotacji w wysokości 2,1 mln zł do projektu wartego ponad 3,5 mln zł. Wkład własny pochodził z budżetu województwa.

Teraz budżet województwa zasili kwotą 150 tys. zł przygotowanie dokumentacji dla stworzenia rewitalizacji obszaru wokół Bramy Gwarków oraz tzw. roznosu, który odprowadza wody ze sztolni do oddalonej o kilkaset metrów rzeki Dramy. "W ramach rewitalizacji obszaru stworzona zostanie strefa rekreacyjno-parkowa" - zapowiedziano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały sejmiku.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, gmina Zbrosławice obecnie wyłania wykonawcę zmian w miejscowych planach zagospodarowania sołectw Zbrosławice i Ptakowice, na granicy których leży ten teren. "Gmina prowadzi rozmowy w celu pozyskania na własność terenu, na którym zrealizowana zostanie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna oraz parking dla turystów" - dodano.

"Gmina Zbrosławice ponadto zobowiązuje się wydatkować w latach 2020-24 kwotę 80 tys. zł na utrzymanie i zwiększenie atrakcyjności i dostępności turystycznej terenów zrewitalizowanych, stanowiących dziedzictwo kulturowe zabytkowej Sztolni Fryderyk" - zasygnalizowano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały. Uściślono też, ze dotacja z budżetu województwa trafi na wykonanie dokumentacji założonych prac.

Będzie to działanie gminy zgodne z Planem Zarządzania Dobrem na lata 2016-2020 (część dokumentacji związanej z obecnością obiektu na liście UNESCO), który zakłada udostępnienie turystom wylotu sztolni wraz z jego otoczeniem.

Uruchomiona w 1834 r. Głęboka Sztolnia Fryderyk do dziś odprowadza wodę z tarnogórskich podziemi. Główny jej odcinek ma ponad 4,5 km długości, a wraz z odnogami ciągnie się przez prawie 17 km. Niedaleko od jej wylotu (Bramy Gwarków) znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga - niewielki fragment sztolni Fryderyk udostępniony od 1957 r. jako pokonywana łodziami podziemna trasa turystyczna.

Liczącą ok. 600 metrów Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się na terenie Parku Repeckiego. Przebiega na głębokości ok. 30 metrów, na którą dociera się ciasnymi spiralnymi schodami dwóch szybów: Sylwester i Ewa. Woda w sztolni ma głębokość od 80 cm do 150 cm i temperaturę 6 stopni Celsjusza.

Zarządzające tym obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej opiekuje się też położoną kilka kilometrów dalej, działającą od 1976 r. Zabytkową Kopalnią Srebra. Szlak turystyczny przebiega tam 40 m pod ziemią, a łodzią pokonuje się jego blisko 300-metrowy odcinek - reszta to wędrówka przez historyczne wyrobiska.

Od ponad dekady oba te zabytki są na prezydenckiej liście Pomników Historii oraz na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Od 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego najważniejsze zabytki techniki w Europie. Od 2017 r. tarnogórskie podziemia - z oboma głównymi obiektami turystycznymi - dzięki staraniom Stowarzyszenia znajdują się na liście UNESCO. 

 

Źródło: PAP

1 miesiąc temu, 2020-05-20
REKLAMA

REKLAMA

2020-07-08
Wypadek na DW 908. Czołowe zderzenie tira i osobówki.

Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 908 między Miasteczkiem Śląskim i Tarnowskimi Górami. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana, utrud...

2020-07-07
Motorowerem uderzył w BMW. Miał ponad trzy promile

Kompletnym brakiem odpowiedzialności wykazał się 55-latek, który mając w organizmie 3 promile alkoholu wsiadł za kierownicę, a następnie spowod...

2020-07-07
KS Volley Miasteczko Śląskie z awansem

Z powodu pandemii wirusa siatkarski sezon 2019/2020 w Polsce zakończył się przedwcześnie. Klub z Miasteczka Śląskiego zajął pierwsze miejsce w tabeli...

2020-07-07
Nowe łodzie dla Sztolni Czarnego Pstrąga

W najbliższą sobotę (11.07) turyści odwiedzający Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach będą mieli okazję po raz pierwszy prz...

2020-07-07
Wypadek w Boniowicach, lądował śmigłowiec LPR

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Boniowice na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Gliwickiej....

2020-07-06
Wspólne sprzątanie cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach

Gliwicka 66 zaprasza do współpracy wszystkich, którym na sercu leży stan cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach.&nb...

2020-07-06
Staszic będzie miał odnowioną elewację

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy elewacji budynku II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.

2020-07-06
Zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość odbyła się w nieco innej formie.

2020-07-06
ESTEPE Studio treningu personalnego

ESTEPE to miejsce gdzie od początku czujesz się ważny. To dla Ciebie powstało to miejsce. Jeżeli nie lubisz tłocznych siłowni i klubów fitness z dudn...

2020-07-03
Przedszkola z Tarnowskich Gór zmierzą się w Veoliadzie - Olimpiadzie Przedszkolaków on-line

Trwająca od kilku miesięcy izolacja to nie tylko ograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu, to też ograniczony kontakt z rówieśnikami i...

2020-07-03
Eko działania w Tarnogórskim Centrum Kultury

Teren zielony przed Tarnogórskim Centrum Kultury zyskał nowych mieszkańców.

2020-07-03
Wypadek w Boniowicach. Motocyklista zderzył się z ciężarówką

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Bytomskiej w Boniowicach. W zderzeniu motocykla z ciężar&oacut...