Najlepsze asany na redukcję stresu i poprawę samopoczucia
Data publikacji 19 grudnia, 2024
Praktykowanie jogi może wynikać z różnych przyczyn. Czasami zmieniają się one wraz ze wzrostem samoświadomości. To dość typowy scenariusz: zaczynamy uczęszczać na zajęcia, aby pozbyć się bólu pleców, a przy okazji odkrywamy liczne zalety jogicznego stylu życia. Joga może dać nam wiele: wyzwolić energię i pokierować ją na właściwe tory, ponieść poziom zadowolenia z życia, ułatwić osiąganie osobistych i zawodowych celów, poprawić kondycję fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Współczesny człowiek narażony jest na liczne czynniki zewnętrzne podnoszące poziom stresu. Z łatwością wpadamy też w pułapki umysłu, który najpierw sam produkuje jakieś scenariusze, a potem każde nam się martwić, złościć czy smucić z ich powodu. Chcesz uspokoić gonitwę myśli i odzyskać równowagę? Pomocne mogą się okazać pewne asany.
Czym są asany?
Asany to pewne pozycje i postawy ciała, w których praktykuje się jogę. Tradycyjnie wyróżniamy ich 84, choć współcześnie powstaje wiele ich wariantów, również z myślą o specjalnych potrzebach osób z różnego typu ograniczeniami, które również chcą poczuć moc asan. Znajdują się wśród nich pozycje stojące, siedzące i leżące. Nazwy poszczególnych asan mogą być podczas lekcji podawane w oryginalnym brzmieniu (czyli w sanskrycie) albo w polskim tłumaczeniu.
Poszczególne asany mają różnorodny wpływ na nasze ciało, umysł i ducha. Wzmacniają, uzdrawiają, harmonizują i uczą kontroli. Uaktywniają czakry, dzięki czemu może następować niezakłócony przepływ życiodajnej energii.
Więcej o asanach oraz o innych aspektach jogi przeczytasz na stronie szkoły jogi online agabera.com. A już teraz możesz zapoznać się z asanami, które mają moc redukcji stresu i poprawy samopoczucia.
Urdhva Hastasana
Nazywana jest pozycją palmy, salutu w górę albo góry z uniesionymi rękami. Aby ją wykonać, należy stanąć prosto, ze złączonymi stopami a następnie unieść ręce ku górze do pełnego wyprostu tak, aby stały się przedłużeniem ciała, z dłońmi zwróconymi wnętrzami ku sobie.
Pozycja wspiera fizyczną i emocjonalną równowagę. Zwiększa pewność siebie i dodaje pogody ducha, dzięki czemu ułatwia przetrwanie trudnych chwil i rozprawienie się z przeciwnościami.
Uttanasana
Czyli stanie z pochyłem w przód. Należy stanąć ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder a dłonie oprzeć na biodrach. Wraz z wydechem skłaniamy tułów ku przodowi do momentu aż będzie on ułożony równolegle do podłoża. Następnie opuszczamy dłonie w dół, kierując czubki palców ku ziemi. Klatkę piersiową zbliżamy do ud, starając się dotknąć czołem goleni a dłońmi objąć pięty.
Pozycja ta ma potężną moc relaksacyjną. Dotlenia ciało, rozciąga tylną taśmę, rozluźnia grzbiet. Jest pomocna wówczas, gdy doskwiera nam długotrwałe zmęczenie lub bezsenność. Warto przytrzymać ją dłużej, zamykając przy tym oczy.
Adho Mukha Svanasana
Pozycja psa z głową w dół. Jedna z najlepiej rozpoznawalnych asan. Aby ją wykonać, należy uklęknąć, podpierając się dłońmi z przodu. Następnie płynnym ruchem podwijamy palce stóp i unosimy biodra do góry, jednocześnie prostując ramiona, plecy oraz nogi. Całe stopy i całe dłonie powinny spoczywać na podłodze. Ciało tworzy wówczas odwróconą literę V, nieco wydłużoną ku przodowi.
To świetny sposób na dotlenienie mózgu, a także zluzowanie napięcia występującego w okolicy karku, barków oraz lędźwiowego i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Asana jest idealna dla osób zestresowanych pracą i obowiązkami. Może stanowić wsparcie w trakcie odczuwalnego obniżenia nastroju i epizodów depresyjnych.
Bhujangasana
Nazywana pozycją węża lub kobry. Kładziemy się na brzuchu. Łączymy z sobą nogi a grzbiety stóp przyklejamy do podłoża. Dłonie kładziemy płasko i stabilnie na wysokości barków, lekko po bokach tułowia. Korzystając z siły wdechu, unosimy klatkę piersiową do góry aż po momentu wyprostowania rąk w łokciach (ale bez przeprostu). Wydłużamy szyję, unosimy czoło do sufitu, otwieramy klatkę piersiową, rozluźniamy pośladki.
Asana dodaje energii do działania. Wzmacnia ciało, pozwala dostrzec rzeczywistość w jaśniejszych barwach i inspiruje do pokonywania trudności.
Wymienione asany wspierają nas w osiąganiu stabilności emocjonalnej. Należy przy tym pamiętać, że choć pozycje ciała i ruch stanowią ważny element jogi, to jednak jogiczny styl życia jest czymś znacznie więcej niż tylko serią ćwiczeń fizycznych – wówczas przecież joga nie różniłaby się znacząco od aerobiku. Tymczasem joga podkreśla ogromne znaczenie pracy z oddechem, jak również niesamowity wpływ medytacji tak na nasz umysł i ducha, jak i na ciało. „Odstresowujące” asany są więc tym skuteczniejsze, im bardziej wynikają z szerszego rozumienia zagadnienia jogi.
Artykuł sponsorowany